💰🏡 Stav a vývoj hypotečního trhu 🏡💰

Hypoteční trh rostl i v květnu

Květen na hypotečním trhu zaznamenal další růst produkce a posílil už tak velmi dobrá dubnová čísla. Konkrétně byly uzavřeny úvěry na bydlení v celkovém objemu 34,31 mld. Kč, přičemž hypoteční banky podepsaly 31,89 mld. Kč a na stavební spořitelny připadly 2,42 mld. Kč. To je o více než 2 miliardy vyšší produkce než v předchozím měsíci.

Při pohledu na meziroční srovnání jde o téměř 45% nárůst. Podle prvotních predikcí se i červnová produkce vyvíjí podobně a lze očekávat další zajímavý výsledek. Předpokládáme, že během prázdninových měsíců by mohlo dojít k dílčímu poklesu produkce, nicméně neočekáváme žádnou významnější změnu.

Úrokové sazby na realizovaných úvěrech v květnu meziměsíčně poklesly o další 4 bazické body na hodnotu 4,59 %. Obdobný, velmi pozvolný pokles úrokových sazeb lze očekávat i v dalších měsících, bez ohledu na to, jak bude reagovat ČNB. Předpokládáme, že stávající základní sazba po nějaký čas zůstane na současné hodnotě 3,5 %. Pokud letos dojde ke snížení základní sazby, jako pravděpodobnější scénář se jeví, že k němu dojde až na podzim.

Pozitivní zprávou z kuchyně regulátora je ponechání úvěrových ukazatelů ve stávajícím nastavení. To tedy znamená, že z pohledu ČNB je minimálně do dalšího jednání o finanční stabilitě vypnutý parametr DSTI i DTI a jediným regulovaným z pohledu ČNB zůstává parametr LTV.

Hypoteční ukazatele

Hodnota květnové inflace 2,4 % skončila mírně nad očekáváním. Růst byl způsoben zejména kategorií potraviny, kde ceny rostou již několik měsíců za sebou. To není úplně pozitivní zpráva z hlediska dalšího vývoje cen a nepřímo to ovlivňuje rozhodování centrálních bankéřů o nastavení úrokových sazeb. Bohužel jediným hmatatelným faktorem růstu HDP je spotřeba domácností, do níž se významným způsobem propisují ceny potravin. A tak roste-li spotřeba, rostou i ceny. Situace ve zbytku ekonomiky, ať už je to průmysl nebo stavebnictví, je velmi rozkolísaná, a to nepřispívá výraznějšímu oživení české ekonomiky.

25.6.2025

O mně

 

Obchodování s realitami se věnuji již 9 let a protože mě tato práce naplňuje, rozhodla jsem se jí věnovat naplno a to s nejznámější značkou na trhu, kterou je právě RE/MAX! Zároveň jsem si vybrala naši kancelář Delux, která klade opravdový důraz na kvalitu služeb i úroveň vzdělávání v oblasti realit, což pokládám za velmi důležité.

 

Protože každý z Vás je jedinečný, soustředím se na osobní přístup a individuální požadavky. Prodej nemovitosti, ve které jste strávili velkou část svého života považuji za citlivou záležitost. Je pro mě důležité, aby obchod proběhl hladce s co největším přínosem pro Vás.

 

K prezentaci využívám profesionální fotografie, 2D a 3D půdorysy, videoprohlídky, matteterport, inzerci na nejsledovanějších realitních serverech a sociálních sítích.

 

Jsem tu pro Vás!

 

Vaše Zuzana Úhlerová

Zuzana Úhlerová

Makléř

Certifikáty

195x200_RMX_Aukcni_specialista 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX realitn_profesion_l_cmyk rmx-cms Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.