Naučte se, jak na správný odhad pronájmu

Stanovit správný odhad ceny pronájmu je zásadní. Díky tomu seženete rychle nájemníka, nebudete na nájmu tratit, ani vám nájemník zakrátko neuteče za lepším. Jak ale na to?

Odhad ceny pronájmu

Co se v článku dozvíte:

Situace na trhu v roce 2023 se postupně mění

Ačkoliv nájmy ještě skoro do samotného závěru roku 2022 rostly, na začátku roku 2023 dosáhly svého stropu. Za růstem v minulém roce bylo prudké zvýšení hypotéčních sazeb, které takřka neumožnilo střední třídě dosáhnout na vlastní bydlení, energetická krize, obrovská inflace, návrat vysokoškoláků do velkých měst i migrace z Ukrajiny, která hlavně ve velkých městach zvýšila poptávku po nájemním bydlení. 

Kvůli tomu na konci roku 2022 stoupla cena nájmů v celé České republice v průměru o 12 %, v Praze pak dokonce o 18 %. Tím ale nájem dosáhl svého maxima. Lidé nemají peníze, a na trhu se navíc objevilo více nájemních bytů. Kdo tedy chce nyní pronajmout, musí často zlevnit.

Z těchto důvodů je tedy důležité vědět, jak na správný odhad nájmu, abyste rychle pronajali, ale zároveň neprodělali. Jak tedy stanovit tržní cenu pronájmu domu nebo bytu?

Jak na správný odhad ceny pronájmu?

K tomu, abyste byli schopni správně odhadnout cenu pronájmu, musíte zjistit, za jakou obvyklou cenu se dá daný byt, v daném stavu a dané lokalitě pronajmout.

Výši nájemného můžete zjistit několika způsoby:

  • Inzertní weby – Základní způsob je projít si inzertní weby a zjistit, za kolik se pronajímají podobné byty v dané lokalitě. Problém tohoto přístupu je však v tom, že nikdy nevíte, jak velký zájem o daný pronájem je a jak dlouho tam nalezený inzerát visí. Tento způsob je tak zpravidla jen orientační.
  • Odhadní kalkulačky – Realitní kanceláře nebo specializované firmy či weby často nabízí online kalkulačky odhadu ceny pronájmu zdarma. Zpravidla zde vyplníte pouze adresu, výměru nemovitosti, počet místností, typ nemovitosti apod. a kalkulačka vám dle toho vyhodnotí průměrnou cenu pronájmů podobných nemovitostí v dané oblasti. Tyto kalkulačky jsou však též silně orientační a nezohledňují stav bytu, jeho patro, vybavení a mnohé další, díky čemuž se mohou v pronájmu dva podobné byty ve stejné ulici i dost výrazně lišit.
  • Cenová mapa – Pomocí cenové mapy můžete zjistit průměrný pronájem bytů nebo domů v obcích nad 5 tisíc obyvatel. V mapě jsou uvedené skutečné informace z realizovaných pronájmů, které dodávají realitní kanceláře i další subjekty, které řeší pronájmy. Ani tato mapa však nedokáže zohlednit všechny faktory, které ovlivňují cenu pronájmu.

Jak tedy můžete vidět, tyto nástroje poskytují spíše orientační cenu pronájmů domů a bytů, která ale může být ve skutečnosti i o dost jinde. Co tedy vše ovlivňuje cenu nájmů?

Co vše ovlivňuje cenu pronájmu?

Výši nájemného tedy nelze zjistit z průměrné ceny, která vychází často z výměry, počtu místností a lokace, ale jsou k tomu potřeba i další faktory.

Jaké další faktory ovlivňují odhad ceny pronájmu?

  • Lokalita – cenu nájmu samozřejmě ovlivňuje to, kde se daný byt nebo dům nachází. V maloměstě jsou nájmy levnější než ve velkoměstě. Je to zpravidla i kvůli větším možnostem ve velkoměstech a vyšším průměrným mzdám.
  • Občanská vybavenost – do ceny nájmu se promítá i dostupnost hromadné dopravy, zda jsou kousek školy, školky, obchody, sportoviště nebo i parky a příroda.
  • Stav bytu nebo domu – důležité je též, zda je byt nebo dům nový, z jakého je materiálu, zda je rekonstruovaný nebo rekonstrukci potřebuje, stav jeho zateplení apod.

Více jsme se například rozepisovali o faktorech, které ovlivňují odhad v článku o správném odhadu ceny nemovitosti. Spoustu z daných informací lze použít i zde.

Pokud ale nemáte čas se odhadem pronájmu domu nebo bytu podrobněji zabývat a přibližný odhad vám nestačí, bezstarostná cesta je nechat si vypracovat odhad ceny pronájmu realitní kanceláří, nebo jí dokonce svěřit celý pronájem.

odhad ceny pronájmu

Proč využít profesionální odhad ceny pronájmu?

Jak tedy vidíte, odhad ceny pronájmu nemusí být nic jednoduchého. Vysoké nájemné od vás pak zájemce odradí nebo je motivuje k brzkému změně pronájmu, kdežto kvůli nízkému přijdete i o desetitisíce ročně. V prvním případě budete muset opakovaně strávit hodiny s hledáním nových nájemníků, ve druhém vám utečou peníze. Jak tedy pronajmout byt nebo dům bez rizika?

Odhad ceny nájemného můžete dát do rukou odborníků, kteří se postarají klidně i o hledání nových nájemníků i o jejich prověřování a další problémy. Více jsme již o pronajímaní psali v článku o pronájmu domů nebo bytů bez realitky.

Například my v RE/MAX Delux vám pomůžeme jak s odhadem ceny pronajmu, tak se postaráme i o veškeré starosti s pronajímáním spojené – navrhneme nejvýhodnější možnou cenu pronájmu, seženeme vhodného nájemníka a postaráme se i o vše ostatní.

Chcete vědět více o tom, za kolik byste mohli pronajímat, nebo si chcete ušetřit starosti a nechat pronájem na odbornících? Kontaktujte nás!

O mně

„MILUJI, CO DĚLÁM. DĚLÁM, CO MILUJI!“

Za svoji práci v roce 2022, 2021, 2020 a 2019 jsem získala Ocenění TOP mimořádných makléřů sítě RE/MAX Česká republika a za poslední rok jsem několikrát získala certifikát nejúspěšnější makléř kanceláře RE/MAX Delux. Zrealizovala jsem již přes 80 realitních transakcí.   

Jsem vdaná, a pyšná máma dvou dětí. Mám 17. letou dceru Terezku a dospělého syna Patrika. Relaxuji procházkami v přírodě, s dobrou knihou, při posezení se svými přáteli, miluji sluníčko, moře a cestování. S dcerou rády experimentujeme v kuchyni.

Pomáhám majitelům nemovitostí zorientovat se na současném realitním trhu tak, aby prodali svou nemovitost bezpečně, rychle a s co nejvyšším ziskem. Dělat lidem radost je mým životním krédem. Svoji tvář neschovávám. Za své služby svým klientům ručím, vždy se k práci stavím profesionálně s největší péčí. Mým cílem je reality dělat jinak = nejlíp!

Individuálnímu přístup k prodávajícímu a kupujícímu je samozřejmostí. Díky moderním technikám a profesionálnímu marketingu, dokážu Vaši nemovitost prodat za NEJVYŠŠÍ TRŽNÍ CENU. Na službách nikdy nešetřím = k nemovitostem nechávám dělat profesionální fotografie, točím videoprodhlídky a virtuální 3D prohlídky, samozřejmostí jsou půdorysy, pokud je to vhodné dělám home staging.

 

Reference klientů, kteří využili moje služby:

www.remax-czech.cz/reality/re-max-delux/dagmar-micikova

Mičíková Dagmar

Makléř

Certifikáty

100_percent realitn_profesion_l_cmyk 195x200_RMX_Aukcni_specialista Certifikovaný-makléř-2_rgb 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.