Sberbank – rámcové informace

Jistě jste všichni zaznamenali informace v souvislosti se zahájením řízení o Sberbank k 28. 2. 2022. Od tohoto data není banka oprávněná vykonávat bankovní činnost, zjednodušeně řečeno poskytovat úvěry ani přijímat vklady.

Na straně vkladů začala 9. 3. 2022 prostřednictvím vybraných poboček Komerční banky probíhat výplata náhrad vkladů klientů v zákonném limitu 100 000 EUR. Od 16. 3. 2022 pak probíhá výplata pro vybrané instituce, na jejichž účtech mají své vklady uloženy klienti, jde např. o poskytovatele platebních služeb malého rozsahu, exekutory, obchodníky s cennými papíry, notáře, advokáty a další.

Poslední skupinou jsou klienti s tzv. zvýšeným nárokem, který může činit maximálně dalších 100 000 EUR. Mezi klienty uplatňujícími zvýšený nárok jsou i ti, kteří v rámci vypořádání realitní transakce (prodej nemovitosti určené k bydlení) obdrželi ve lhůtě 3 měsíců před datem 28. 2. 2022 prostředky na účet vedený u Sberbank a současně byl před rozhodným dnem (28. 2. 2022) podán návrh na zahájení vkladového řízení na katastru nemovitostí. Tato skupina klientů musí o zvýšenou náhradu požádat písemně a doložit příslušné podklady nejpozději do dvou měsíců od rozhodného dne – tedy nejpozději do 28. 4. 2022. Následná výplata bude probíhat od 28. 6. 2022. U úvěrovaných klientů je potřeba rozlišit, v jaké fázi úvěrování se nacházeli k rozhodnému dni.

Klienti, kteří měli rozpracované žádosti, včetně schválených úvěrů, ale nedošlo k podpisu smluv, budou muset hledat řešení u jiné banky. Klienti, kteří úvěr podepsali, ale nezahájili čerpání – by měli od smlouvy odstoupit a Sberbank jim to umožní bez sankcí.

Klienti, kteří již čerpání zahájili, ale nedočerpali (např. první tranše u výstavby), mohou po dohodě se Sberbank vyčerpanou část splatit a úvěr ukončit, nebo mohou splácet úroky z vyčerpané částky a čekat na další vývoj. Je pravděpodobné, že úvěrové portfolio Sberbank odkoupí jiná finanční instituce. Zde je však potřeba počítat s delším časovým horizontem a možností, že i po odkoupení portfolia může dojít teoreticky ze strany nového věřitele k zesplatnění úvěru.

Klienti, kteří úvěr již vyčerpali a jsou v režimu splácení, musejí dál splácet prostřednictvím technických účtů, které Sberbank publikovala na svých webových stránkách. I tato skupina klientů má v zásadě dvě možnosti – požádat Sberbank o splacení úvěru a úvěr splatit z prostředků úvěru poskytnutého jinou bankou, nebo vyčkat na nového věřitele, který portfolio po Sberbank odkoupí s obdobnými riziky, která jsme uváděli u předchozí kategorie.

22.3.2022

O mně

„MILUJI, CO DĚLÁM. DĚLÁM, CO MILUJI!“

Za svoji práci v roce 2022, 2021, 2020 a 2019 jsem získala Ocenění TOP mimořádných makléřů sítě RE/MAX Česká republika a za poslední rok jsem několikrát získala certifikát nejúspěšnější makléř kanceláře RE/MAX Delux. Zrealizovala jsem již přes 80 realitních transakcí.   

Jsem vdaná, a pyšná máma dvou dětí. Mám 17. letou dceru Terezku a dospělého syna Patrika. Relaxuji procházkami v přírodě, s dobrou knihou, při posezení se svými přáteli, miluji sluníčko, moře a cestování. S dcerou rády experimentujeme v kuchyni.

Pomáhám majitelům nemovitostí zorientovat se na současném realitním trhu tak, aby prodali svou nemovitost bezpečně, rychle a s co nejvyšším ziskem. Dělat lidem radost je mým životním krédem. Svoji tvář neschovávám. Za své služby svým klientům ručím, vždy se k práci stavím profesionálně s největší péčí. Mým cílem je reality dělat jinak = nejlíp!

Individuálnímu přístup k prodávajícímu a kupujícímu je samozřejmostí. Díky moderním technikám a profesionálnímu marketingu, dokážu Vaši nemovitost prodat za NEJVYŠŠÍ TRŽNÍ CENU. Na službách nikdy nešetřím = k nemovitostem nechávám dělat profesionální fotografie, točím videoprodhlídky a virtuální 3D prohlídky, samozřejmostí jsou půdorysy, pokud je to vhodné dělám home staging.

 

Reference klientů, kteří využili moje služby:

www.remax-czech.cz/reality/re-max-delux/dagmar-micikova

Mičíková Dagmar

Makléř

Certifikáty

100_percent realitn_profesion_l_cmyk 195x200_RMX_Aukcni_specialista Certifikovaný-makléř-2_rgb 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.