RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Daň z prodeje nemovitosti v roce 2022: Na co si dát pozor?

Nezaplacená daň se může pořádně prodražit. O tom ví své všichni, kterým finanční úřad započítal kromě nezaplacené daně také tučné penále za každý den prodlení. Stejná obezřetnost je nutná také v případě daně z příjmu. Pokud kupujete nebo prodáváte nemovitost, měli byste mít jasno v tom, kdy a za jakých okolností máte vůči státu daňovou povinnost.

V článku se dozvíte:

Daň z prodeje nemovitosti vs. daň z nabytí nemovitosti

Ať už jde o prodej bytu, prodej rodinného domu, chalupy, pozemku či jiné nemovitosti, v roce 2022 neplatí při prodeji či nákupu 4% daň z hodnoty prodávané nemovitosti ani prodávající ani kupující. Zrušení daně podepsal prezident 18. září 2020 a daň zpětně zanikla. Změna potěšila všechny, kteří podali návrh na vklad do katastru nemovitostí v prosinci 2019 a později.

Spolu se zrušením daně zanikla také povinnost vyplnit a podat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí na příslušném finančním úřadě, kterou v minulosti platil kupující ve výši 4 % z kupní ceny.

Pozor na daň z příjmu

Ačkoliv daň z prodeje nemovitostí neplatíte, může se na vás vztahovat povinnost odvést daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Tu platí prodávající v případě, kdy při prodeji nemovitosti dosáhne zisku – tedy prodejní cena nemovitosti je vyšší než cena, za kterou nemovitost dříve pořídil. Daňová povinnost ovšem neplatí pro každého.

Kdy jste osvobození od daně z příjmu?

Jako prodávající daň z příjmu odvádět nemusíte, pokud:

  • vlastníte nemovitost déle než 5 let, popř. k převodu družstevních práv došlo před 5 a více lety,
  • v prodávané nemovitosti jste měli min. 2 roky bydliště (nemusí být shodné s trvalým bydlištěm),
  • využijete získané prostředky k uspokojení vlastní bytové potřeby,
  • ten, kdo vám nemovitost odkázal, splnil některý z výše uvedených časových intervalů.

Pokud se na vás osvobození od daně z příjmu nevztahuje, musíte podat daňové přiznání na příslušném finančním úřadě a odvést daň. Ta činí 15 % ze zisku – tedy rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou. V případě dalších nejistot pak doporučujeme kontaktovat finančního poradce.

Řešíte kromě daní i prodej nemovitosti? Ušetřete si starosti a svěřte vše do rukou profesionálů. K takovým patří i realitní kancelář RE/MAX Delux. Nezapomeňte pak v prvním kroku na kvalitní odhad nemovitosti, netratíte. My vám odhad nemovitosti vypracujeme ZDARMA a nezávazně.

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.