RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Proč je exkluzivní smlouva nejvýhodnější variantou pro prodejce realit?

Nejdříve bych vám ráda vysvětlila, jaký je rozdíl mezi exkluzivní a neexkluzivní smlouvou. Jinak řečeno mezi výhradním a nevýhradním poskytováním realitních služeb.

Neexkluzivní/ nevýhradní poskytování realitních služeb

U neexkluzivní smlouvy, chcete-li u nevýhradního zastupování, může inzerovat nemovitost více realitních kanceláří. Což se na první pohled může zdát jako výhodné pro prodávajícího nemovitosti, ale opak je pravdou, kterou vám potvrdí každý realitní profesionál. U nevýhradního poskytování realitních služeb komunikujete s více makléři, což vás časově omezuje. S žádným makléřem nemáte písemně garantován a specifikován objem služeb, které pro prodej vaší nemovitosti bude vykonávat. Makléř takovému prodeji věnuje minimum svého času, vkládá minimum svých finančních prostředků do propagace, protože nemá zaručeno, že nemovitost skutečně prodá. Pokud svěříte k prodeji svoji nemovitost více realitním kancelářím, výsledkem bude boj mezi jednotlivými makléři, kdo rychleji prodá. Makléři na vás budou vyvíjet tlak na snižování prodejní ceny, aby prodali a to přece nechcete! Anebo naopak, zůstane vaše nabídka ležet ladem. Kupující uvidí v inzerci nabídku vaší nemovitosti několikrát a často s jinými popisky, špatně uvedenou celkovou plochou a zpravidla i odlišnou cenu. Makléři různých realitních kanceláří s cílem prodat, často zkreslují informace o nemovitosti a záměrně snižují prodejní cenu (aby oni prodali), což vede k nízké důvěryhodnosti nabídky. Tím, že svěříte svoji nemovitost více realitním kancelářím/makléřům, bude možná obchod rychlejší, ale s největší pravděpodobností prodáte svoji nemovitost za nižší cenu. Zkrátka vaše nabídka na trhu bude vypadat nedůvěryhodně a přijdete o spoustu seriózních potenciálních zájemců. Neexkluzivní smlouvu nabízejí nezkušení a začínající makléři, kteří si nevěří a nedokáží si obhájit cenu za svoje služby. Jak takový makléř, který ani neumí vysvětlit výhody exkluzivní smlouvy klientovi, bude prodávat vaši nemovitost? Jak dokáže následně takový amatér obhájit u kupujícího cenu vaší nemovitosti? 

Exkluzivní/ výhradní poskytování realitních služeb 

Výhody plynoucí z exkluzivní neboli výhradní smlouvy, jsou zřejmé pro všechny strany obchodu. Prodávající má písemně přesně specifikován objem služeb, které realitní makléř/ kancelář pro prodej nemovitosti vykoná. Komunikujete pouze s jedním makléřem a ten společně se svojí realitní kanceláří věnuje maximální péči, čas a finance na propagaci vaší nemovitosti. Díky svým odborným službám, dokonalému marketingu (profi fotografie, videoprohlídka, homestaging, půdorys, vyklizení nemovitosti, vymalování atp.) je schopen vyjednat nejvyšší možnou cenu na trhu. Tím pádem majitel nemovitosti, který prodává na základě uzavřené exkluzivní smlouvy s pravidelně školeným realitním expertem, dokáže prodat nemovitost za vyšší cenu. Profesionální prezentace vede k vyšší důvěryhodnosti nabídky, díky které narůstá i větší zájem potenciálních kupujících. Makléř může efektivněji upravovat prodejní strategii podle aktuální situace a lépe hájit zájmy prodávajícího. Podává pravdivé informace o nemovitosti, garantuje prodejní a poprodejní servis a usiluje o dosažení nejvyšší prodejní ceny, která je zpravidla až o 17% vyšší než u jiného způsobu prodeje.

Proč je exkluzivní smlouva nejvýhodnější variantou pro prodejce realit?

Česká republika a exkluzivní smlouva

Ve vyspělých zemích, kde již dávno funguje realitní zákon, je exkluzivní smlouva o poskytování realitních služeb standardem. U nás do budoucna očekáváme taky tuto úpravu zákona... V České republice velká část obyvatelstva věří, že když prodej svoji nemovitosti svěří více realitním kancelářím, tak že prodá výhodněji. Což bohužel vede k tomu, že naopak prodají špatně. Zkrátka u nás u některých needukovaných klientů stále panuje obava z výhradního zastupování realitní kanceláří. Od toho je tu realitní makléř profesionál, který by měl vysvětlit výhody výhradního zastoupení.

Odebíráte energie (plyn, elektřinu, vodu)? Máte standardně s energetickými společnostmi uzavřenou a podepsanou smlouvu? Chodíte do práce? Máte se svým zaměstnavatelem podepsanou pracovní smlouvu, kde je jasně specifikována vaše pracovní náplň a vaše odměna? Podnikáte? Máte s vašimi obchodními partnery uzavřenou smlouvu? Anebo smlouvu se svými zaměstnanci?

Přijdou vám všechny výše uvedené podepsané smlouvy absolutně normální? Zřejmě ano. Setkáváme se s nimi každý den. I v případě prodeje nemovitosti se jedná o podobnou problematiku, zde dokonce operujete s milionovým majetkem! Prodávající si najímá na prodej své nemovitosti realitního makléře (kancelář) a standardně uzavřou mezi sebou smlouvu. Kde jsou písemně přesně stanovené služby, které realitní makléř pro prodávajícího vykoná a jakou za ně dostane odměnu. U nás v remax je již práce bez smlouvy absolutně vyloučena. Naším cílem je hájit zájmy prodávajícího a proto pracujeme pouze exkluzivně, jak bylo vysvětleno výše. 

Profesionální a seriózní makléři bez exkluzivní smlouvy prodej nemovitosti nenabízejí, pakliže vám někdo dokonce tvrdí, že pracuje bez smlouvy, okamžitě od něj dejte ruce pryč! Už to je první náznak toho, že jste si nevybrali dobře. Díky podepsané smlouvě realitní makléř maximálně hájí zájmy prodávajícího = vás (svého zaměstnavatele) a prodá nemovitost za maximální tržní cenu = a to je váš cíl.

Má doporučení na závěr?

  • Věnujte dostatek času při výběru zkušeného realitního makléře, se kterým uzavřete exkluzivní smlouvu. Nejčastěji mu svěřujete prodej svého veškerého majetku
  • Podívejte se na reference a doporučení klientů, kteří s ním již spolupracovali
  • Prověřte si i realitní kancelář, ve které makléř pracuje (web, FB, LinkedIN, google apod.)
  • Exkluzivní smlouvu uzavřete písemně na dobu určitou. U bytů alespoň na 3 – 6 měsíců, u domů a pozemků na 4 – 9 měsíců

Dbejte rady svého makléře při jednotlivých postupech v průběhu celé transakce. Je to profesionál, který ví, co a kdy má udělat, vždy vám poradí správně, tak aby hájil 100% vaše zájmy!

13.5.2019

Další dotazy vám odborně zodpoví makléř: Dagmar Mičíková, telefon: 735 795 231, email: dagmar.micikova@re-max.cz

Dagmar Mičíková realitní makléř remax

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.