RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak číst v listu vlastnictví nemovitosti

List vlastnictví (LV) je veřejná listina, která obsahuje soupis nemovitostí, které v daném katastrálním území vlastní konkrétní vlastník nebo spoluvlastníci, a slouží k prokazování tohoto vlastnictví. Když se chystáte koupit nemovitost, z listu vlastnictví, který dostanete jako výpis z katastru nemovitostí, získáte spoustu informací. V tomto článku se podíváme, co všechno v listu vlastnictví najdete, a jak se v něm orientovat.

LV je rozdělen do několika částí

Pojďme se podívat na jednotlivé části listu vlastnictví:

  • Záhlaví. Tady je uvedeno číslo listu vlastnictví, katastrální území a obec kde se nemovitost nachází, a kdy byl list vlastnictví vystaven (jak moc je aktuální).
  • Část A. V této části je uveden vlastník nemovitosti, jeho trvalý pobyt, rodné číslo a jeho podíl na nemovitosti anebo zda není nemovitost v SJM.
  • Část B. V této části najdete, jaké nemovitosti jsou zapsány na listu vlastnictví, byty, domy, pozemky a jejich využití (orná půda, stavba k bydlení, jaká je zastavěná plocha domu atp.).
  • Část B1. Zde najdete věcná břemena, která jsou ve prospěch nemovitosti = jinými slovy, která zvedají prodejní cenu.
  • Část C. Tady najdete veškerá omezení vlastnických práv, tedy věcná břemena, exekuce, zástavní práva apod. Najdete zde také čísla listin, které tato omezení dokazují.
  • Část D. V další části najdeme údaje případné změně katastrálního operátu, o opravě nebo změně katastrálních map, ale i o případném podaném žalobním řízení.
  • Část E. V této části je přehled listin, podle kterých vzniklo vlastnické právo. Bývá tady i přehled všech osob, ke kterým se tyto listiny váží. Takže kupní, dědické či darovací smlouvy atp.
  • Část F. Tato část se týká hlavně zemědělských pozemků. Najdete zde jejich vlastnosti podle půdně ekologické jednotky BPEJ (laicky řečeno úrodnost půdy).

 

Orientovat se v listu vlastnictví je celkem jednoduché, nejlépe vám však kompletně vše, co se dá z listu vlastnictví vyčíst, vysvětlí makléř, se kterým budete nákup nebo prodej nemovitosti řešit.

16.6.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

List vlastictví remax brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.