RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak si správně vybrat realitní kancelář?

Plánujete prodej svoji nemovitosti a nevíte jakou realitní kancelář si vybrat? Jedná se o velký majetek, leckdy celoživotní a na trhu je tolik realitních kanceláří a makléřů… Jak si v této nepřehledné džungli správně vybrat realitní kancelář a nenaletět nějakým amatérům? Anebo v horším případě nesolidním kancelářím, kteří vám na schůzce slíbí modré z nebe, ale pak skutek utek? Jak poznáte tu správnou, spolehlivou, profesionální kancelář, která vás bezpečně provede celým složitým procesem prodeje?

Vždyť je toho tolik, co je nutné udělat, abyste svoji nemovitost dobře prodali! Prvně potřebujete správně nastavit prodejní cenu. Pochopitelně chcete nemovitost prodat za nejvyšší tržní cenu, ale také v rozumném čase. Vaše nemovitost musí mít profesionální marketing => moderně, zajímavě a poutavě inzerovat. Cílem je zaujmout co nejvíce klientů, kteří přijdou na prohlídku. A vy pak budete mít možnost vybrat solventního kupujícího, kterého vám doporučí makléř. Konečné slovo však musíte mít vy!

Jak si správně vybrat realitní kancelář

S makléřem kanceláře, kterou si vyberete budete často komunikovat vy i všichni potenciální kupující. Tudíž by vám měl být realitní makléř lidsky příjemný a sympatický. Jako lidi byste si prostě měli „sednout“. Realitní makléř musí poradit kupujícímu s financováním, či vám pomoci vypořádat u banky stávající úvěr. Musí pečlivě přichystat právní dokumenty (kupní smlouvu, případně smlouvu o smlouvě budoucí, dále úschovu finančních prostředků atp.). Budete potřebovat poradit, jak to chodí na katastrálním úřadu nebo konkrétním bytovém družstvu. Dále si nechat zařídit přepis energií po předání nemovitosti a další potřebné dokumenty. Makléř musí obchod dotáhnout do konce například i tím, že zařídí pro kupujícího daňové přiznání (v případě osobního vlastnictví). A to je jenom lehká ochutnávka toho, co musí profesionální makléř minimálně zvládnout!

Je toho nějak moc? Jak zjistit, že to skutečně makléř zvládne? Poradím vám, jak na to! Základní pravidlo je „důvěřuj ale prověřuj“! Snažte se sehnat co nejvíc informací o společnosti, shánějte reference (na Google, od klientů na FB a dalších místech).

Doporučuji, vybrat si realitní společnost, která je na českém trhu již delší dobu a má více kanceláří po republice. Tím máte jistotu, že má nastavené určité standardy a ověřené postupy, kterými garantuje kvalitu makléřů, kteří užívají její značku. Vybírejte si kancelář, kde se makléři musejí průběžně vzdělávat, přesvědčte se o osvědčeních a certifikátech jednotlivých agentů. Tak poznáte, že makléř není žádný zajíček a problematiku realitního práva má dobře zmáknutou. Největší garancí, jak jsem již uvedla, jsou reference klientů, kteří s kanceláří už spolupracovali. Prověřte si, jak má realitní kancelář vyřešenu úschovu finančních prostředků a jaká advokátní kancelář jí zajišťuje celý právní servis.

Je absolutně nepřijatelné, aby úschovu finančních prostředků prováděla sama kancelář! V žádném případě si nenechte poslat peníze za převod vaší nemovitosti do úschovy RK! To je to největší riziko, kterému se můžete při převodu nemovitosti vystavit, snad to do budoucna vyřeší připravovaný realitní zákon. A rozhodně trvejte na tom, aby byla provize realitní kanceláře na depozitním (odděleném účtu) ne na provozním, ze kterého kancelář hradí svůj provoz! Pakliže tohle není v kanceláři standardem, dejte od ní ruce rychle pryč!

Podívejte se na webovky realitní kanceláře. Kolik v kanceláři pracuje realitních makléřů, jaké prodávají nemovitosti, a hlavně jakým způsobem je prezentují? U profesionálních kanceláří jsou standardem fotky profesionálem, videoprohlídky, home-staging, půdorysy, propagace na sociálních sítích atd.  Znakem zkušené kanceláře také je, že makléř neslibuje nereálnou cenu jen aby vám vyhověl a získal zakázku. Pakliže se bude jednat o nereálnou cenu, profesionál takovou nabídku vůbec nepřijme! Jaký má pro vás význam makléř, který vám slíbí cenu, kterou vy chcete slyšet? Pak se cena několikrát zlevňuje a tím se znehodnocuje důvěryhodnost vaší nabídky a ve finále získáte méně peněz než opačným správným způsobem. Zkušený realitní makléř od vás bude požadovat informace, dokumenty, prohlédne si nemovitost a pak stanoví optimální tržní cenu. Na první schůzce vysvětlí celý proces prodeje nemovitosti a zodpoví všechny vaše otázky. Profesionál také nikdy nabídku nepřijme jinak, než exkluzivně.

výběr realitního makléře

Srovnejte si odbornou úroveň vystupování různých makléřů, nechte si předvést, jak prezentují jiné nabídky, které mají v portfoliu. Profesionál si překontroluje, zda je nemovitost právně „čistá“, čili zda na ni nejsou žádná věcná břemena, zástavy, exekuce a v případě, když jsou, dokáže tuto situaci pochopitelně vyřešit.

Porovnejte si množství služeb, které vám jednotlivé kanceláře nabízejí. Pozor, některé kanceláře se mohou podbízet, slíbí vám, že zprostředkují prodej nemovitosti za nižší odměnu atp. Rozhodující je poměr cena/výkon. Vás by mělo primárně zajímat, co pro vás RK udělá a kolik vám zůstane z prodeje majetku. Nikoliv, kolik stojí realitka. Je to stejné, jako s jakýmkoliv jiným zbožím nebo službami – ne nadarmo se říká: „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Vyberte si kancelář s nejlepšími podmínkami a té svěřte svoji nemovitost k prodeji. Kancelář, která si za svými službami stojí s vámi podepíše smlouvu, kde budete mít vše co jste si řekli písemně garantováno. Přece nesvěříte prodej svého majetku a převod finančních prostředků jen tak na „dobré slovo“?

Ať už se rozhodnete jakkoliv s výběrem realitní kanceláře, měli byste mít na paměti, že manipulaci s penězi je bezpečnější přenechat advokátním kancelářím, které zajistí spolehlivé vypořádání kupní ceny. A také, že jsou primárně důležité reference, které si v dnešní době snadno na internetu vyhledáte a můžete i ověřit. Přeji úspěšný výběr kanceláře a prodej vaší nemovitosti!

17.6.2019

Další dotazy vám odborně zodpoví makléř: Dagmar Mičíková, telefon: 735 795 231, email: dagmar.micikova@re-max.cz 

realitní makléř dagmar mičíková

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.