RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jaké budou podmínky od 1.4.2022 pro získání hypotéky?

I díky pandemii a s ní související velké inflaci - ČNB znovu zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Konkrétně se jedná o tři ukazatele (LTV, DTI a DSTI), kterými může regulovat trh s hypotékami. Výsledkem pak bude skutečnost, že na hypotéky dosáhne méně lidí. Zpřísnění začne platit od 1.dubna 2022.

Pojďme se na konkrétní ukazatele podívat:

  • DTI (Debt to Income). Jedná se o poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).
  • DSTI (Debt Service to Income). Tento ukazatel je v podstatě procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let).
  • LTV (Loan to Value). Tento ukazatel znázorňuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB jej změnila z 90 % na 80 % (90 % na výjimku u lidí ve věku do 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení).

Hypotéka zpřísnění podmínek

Odborníci tvrdí, že největším problémem je právě poslední zmíněný ukazatel LTV. V praxi to totiž znamená, že když budete chtít získat úvěr 4 miliony korun, budete muset mít naspořeno 800 000 Kč (namísto 400 000 Kč). A to už je velký rozdíl. Naštěstí to platí jen pro lidi starší 36 let. Když sečteme tato nová opatření s tím, jak rychle rostou úrokové sazby, je jasné, že dosáhnout na hypotéku bude stále těžší.

Určit optimální prodejní cenu nemovitosti je celkem umění a nejlépe vám s tím poradí zkušený makléř nebo realitní kancelář. Když chcete nemovitost prodat, určitě se vyplatí spolupracovat s odborníky, kteří budou na vaší straně a celým procesem vás bezpečně provedou. Přece jen jde o hodně peněz.

Úspěšně jsem zrealizovala již 72 realitních případů. NEPRODÁVÁM PRVNÍMU ZÁJEMCI – VŽDY PRODÁM ZÁJEMCI, KTERÝ NEBÍDNE NEJVÝHODNĚJŠÍ TRŽNÍ KUPNÍ CENU.

Ráda s Vámi u šálku dobré kávy ☕️ v naší DELUX kanceláři na adrese Brno, Křenová 538/22 proberu vše co potřebujete v oblasti nemovitostí a jejich financování.

M: +420 735 795 231
E: dagmar.micikova@re-max.cz

W: www.remaxdelux.cz/dagmar-micikova

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.