Co dělat, když chcete dát nájemníkovi výpověď

Když pronajímáte nemovitost, určitě máte nájemní smlouvu, kde je definováno, jestli je nájem na dobu určitou nebo neurčitou. V případě, že je na dobu určitou, pak je nejlepší dát výpověď po uplynutí doby pronájmu. Když je pronájem na dobu neurčitou, pak je potřeba dát výpověď 3 měsíce předem. Musí zde být jasně uvedeny důvody, proč výpověď dáváte. Skončení nájmu bytu upravují paragrafy 2285 až 2296 Občanského zákoníku.

Obecně také platí, že výpověď musí být písemná pouze z definovaných důvodů a nájemce musí být poučen o tom, že má právo vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti podání výpovědi soudem.

Když nájemce poruší své povinnosti nájemce zvlášť závažným způsobem, může dostat okamžitou výpověď a je povinen odevzdat byt bez zbytečného odkladu (nejpozději do jednoho měsíce). Obecně platí, že závažné porušení je například neplacení nájemného, rušení nočního klid, ničení bytu a jeho vybavení apod. Závažné porušení je definováno podle ust. paragr. 2291 odst. 2.

Nájem podle občanského zákoníku může skončit uplynutím doby, na kterou byl sjednaný, odstoupením od smlouvy, nebo výpovědí. Když máte smlouvu na dobu určitou, stejně je potřeba 3 měsíce předem prokazatelně nájemníkovi oznámit, že smlouvu neprodloužíte. Když to neuděláte, automaticky pokračuje nájem znovu na stejnou dobu, jak byl původně sjednán. Maximálně však na dva roky.

15.10.2021

O mně

 

K realitám jsem se dostala v době, kdy jsem řešila těžkou životní situaci spojenou s rozvodem. Práce s nemovitostmi byla vždy mým snem a v době, kdy jsem hledala takovou práci, abych byla časově nezávislá kvůli dětem, přišla nabídka z RE/MAX Delux. Koncept RE/MAXu, který je založený na neustálém vzdělávání a mnohaletých zkušenostech mě uchvátil natolik, že jsem neváhala. Chci pomáhat lidem a to se mi splnilo, pomáhám lidem plnit sny o bydlení, což je základ pro jejich pohodu a štěstí.

 

Práce s realitami není jen práce, je to životní styl, neustálé řešení nových a nových situací spojených s prodejem a převodem nemovitostí. A to mě moc baví, žádný stereotyp. Ke každému klientovi přistupuji individuálně s ohledem na jeho potřeby.

 

Pokud i Vy chcete prodat svoji nemovitost v co nejkratším čase a za co nejvyšší cenu, tak mě neváhejte kontaktovat. Ráda si s Vámi domluvím osobní schůzku, na které probereme veškeré možnosti spolupráce :)

Lada Peková

Makléř

Certifikáty

Certifikovaný-makléř-2_rgb realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX 195x200_RMX_Aukcni_specialista Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.