Hypotéky - od 1.4.2022 bude potřeba mít naspořeno alespoň 20 % hodnoty nemovitosti

I díky pandemii a s ní související velké inflaci - ČNB znovu zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Konkrétně se jedná o tři ukazatele (LTV, DTI a DSTI), kterými může regulovat trh s hypotékami. Výsledkem pak bude skutečnost, že na hypotéky dosáhne méně lidí. Zpřísnění začne platit od 1.dubna 2022. Pojďme se na konkrétní ukazatele podívat:

  • DTI (Debt to Income). Jedná se o poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).
  • DSTI (Debt Service to Income). Tento ukazatel je v podstatě procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let).
  • LTV (Loan to Value). Tento ukazatel znázorňuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB jej změnila z 90 % na 80 % (90 % na výjimku u lidí ve věku do 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení).

Odborníci tvrdí, že největším problémem je právě poslední zmíněný ukazatel LTV. V praxi to totiž znamená, že když budete chtít získat úvěr 4 miliony korun, budete muset mít naspořeno 800 000 Kč (namísto 400 000 Kč). A to už je velký rozdíl. Naštěstí to platí jen pro lidi starší 36 let.

Když sečteme tato nová opatření s tím, jak rychle rostou úrokové sazby, je jasné, že dosáhnout na hypotéku bude stále těžší.

1.12.2021

O mně

 

K realitám jsem se dostala v době, kdy jsem řešila těžkou životní situaci. Práce s nemovitostmi byla vždy mým snem a v době, kdy jsem hledala takovou práci, abych byla časově nezávislá kvůli dětem, přišla nabídka z RE/MAX Delux. Koncept RE/MAXu, který je založený na neustálém vzdělávání a mnohaletých zkušenostech mě uchvátil natolik, že jsem neváhala. Chci pomáhat lidem a to se mi splnilo, pomáhám lidem plnit sny o bydlení, což je základ pro jejich pohodu a štěstí.

 

Práce s realitami není jen práce, je to životní styl, neustálé řešení nových a nových situací spojených s prodejem a převodem nemovitostí. A to mě moc baví, žádný stereotyp. Ke každému klientovi přistupuji individuálně s ohledem na jeho potřeby.

 

Pokud i Vy chcete prodat svoji nemovitost v co nejkratším čase a za co nejvyšší cenu, tak mě neváhejte kontaktovat. Ráda si s Vámi domluvím osobní schůzku, na které probereme veškeré možnosti spolupráce :)

Lada Peková

Makléř

Certifikáty

Certifikovaný-makléř-2_rgb realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX 195x200_RMX_Aukcni_specialista Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.