Jak darovat pozemek

Důvodů, proč svou nemovitost darovat někomu v rámci rodiny, je docela dost. Když někdo daruje své nemovitosti svým potomkům ještě za života, je to jednodušší i levnější než dědické řízení. Minimálně se ušetří poplatek notáři při vyřízení dědictví. Navíc tak může rozdělit svůj majetek podle svých představ. V neposlední řadě pak nenastanou po smrti vlastníka mezi dědici spory o majetek.

Obecně platí, že darování probíhá tak, že dárce a obdarovaný uzavírají darovací smlouvu, kde nechají úředně ověřit své podpisy a podají na katastrální úřad návrh na vklad. Vzor darovací smlouvy najdete na webu, nebo vám s ní pomůže právník či rovnou makléř. Doporučujeme na celou transakci najmout advokáta!

Výhodou je, že darování v rámci rodiny je bezplatné. Neplatí se darovací daň. Stejně tak se neplatí daň z příjmu, pokud darování nemovitosti probíhá v přímé nebo vedlejší rodinné linii, případně mezi partnery, kteří žijí ve společné domácnosti minimálně jeden rok před obdarováním. Nepříbuzné osoby ale musí dar uvést do daňového přiznání jako příjem a zdanit ho. Příbuzné osoby musí darovanou nemovitost zdanit pouze v případě, že ji do 5 let od darování prodaly.

Darovací smlouva převádí vlastnické právo k nemovitosti nebo zavazuje obdarovaného věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Nový vlastník se stane vlastníkem až po provedení vkladu do katastru nemovitostí.

13.10.2021

O mně

 

K realitám jsem se dostala v době, kdy jsem řešila těžkou životní situaci. Práce s nemovitostmi byla vždy mým snem a v době, kdy jsem hledala takovou práci, abych byla časově nezávislá kvůli dětem, přišla nabídka z RE/MAX Delux. Koncept RE/MAXu, který je založený na neustálém vzdělávání a mnohaletých zkušenostech mě uchvátil natolik, že jsem neváhala. Chci pomáhat lidem a to se mi splnilo, pomáhám lidem plnit sny o bydlení, což je základ pro jejich pohodu a štěstí.

 

Práce s realitami není jen práce, je to životní styl, neustálé řešení nových a nových situací spojených s prodejem a převodem nemovitostí. A to mě moc baví, žádný stereotyp. Ke každému klientovi přistupuji individuálně s ohledem na jeho potřeby.

 

Pokud i Vy chcete prodat svoji nemovitost v co nejkratším čase a za co nejvyšší cenu, tak mě neváhejte kontaktovat. Ráda si s Vámi domluvím osobní schůzku, na které probereme veškeré možnosti spolupráce :)

Lada Peková

Makléř

Certifikáty

Certifikovaný-makléř-2_rgb realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX 195x200_RMX_Aukcni_specialista Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.