Hypotéky začnou zdražovat. Nyní je nejlepší čas na její pořízení

Některé banky již úrokové sazby zvyšují a lze očekávat, že je budou následovat i další. Proto se může otálení s hypotékou za pár měsíců výrazně prodražit. Na druhou stranu samotný výběr hypotéky byste rozhodně neměli uspěchat. „Máte-li v ruce nabídku, porovnejte ji s úrokovými sazbami na aktuálně poskytovaných hypotékách. Ideální je porovnat vaši nabídku s tzv. hypoindexem, což je průměrná úroková sazba na nově sjednaných hypotékách, vypočtená každý měsíc,“ radí Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu equa bank. Dobrým pomocníkem mohou být dostupné srovnávače na internetu, případně je možné kontaktovat některého z poskytovatelů hypotečního úvěru nebo hypotečního makléře.

hypotéky zdražují

Při porovnávání nabídek je třeba dívat se na všechny náklady spojené s hypotékou. Dnes už i u hypoték je povinným ukazatelem RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, která vám napoví o výhodnosti úvěru. Tato sazba porovnává skutečné náklady na půjčku, započítává totiž všechny poplatky a vyjadřuje, kolik procent z celkové částky zaplatíte ročně navíc.

 

Refinancování hypotéky

V případě, že už hypotéku máte, rozhodně by tím vaše pozornost neměla upadat. Je určitě vhodné být ve střehu a dát svojí bance najevo, že se o svoji hypotéku a podmínky průběžně zajímáte. Měli byste sledovat, zda je vaše hypotéka stále výhodná a zda se vám případně nevyplatí hypotéku refinancovat, což se využívá zejména na konci fixační doby. „Banka je povinna vám vystavit nabídku nové úrokové sazby minimálně 3 měsíce před koncem fixace. V případě, že je vaše banka férová, měli byste datum konce fixace úrokové sazby najít ve výpisu z hypotéky, popřípadě v internetovém bankovnictví,“ dodává Ondřej Hák.

Naprostá většina bank dnes používá listinnou podobu, nicméně je třeba si pohlídat, zda náhodou ta vaše nekomunikuje prostřednictvím zpráv v internetovém bankovnictví nebo pomocí e-mailu. S hypotékou se často váže stěhování do nového, a tak v praxi často nastává další problém – oznamovací dopis vám nedorazí, protože banka ještě používá tu starou adresu. V každém případě však můžete požádat o vystavení nabídky. Nejjednodušší je kontaktovat klientské centrum, kde můžete také případně reklamovat, že nabídkový dopis nedorazil. To udělejte alespoň 2 měsíce dopředu. Záleží na podmínkách každé banky, ale posledním momentem, kdy můžete banku požádat o vyčíslení hypotéky a její předčasné splacení, je zpravidla 1 až 4 týdny před koncem úrokové sazby.

 

Předčasné splacení hypotéky

V situaci, kdy uvedený termín propásnete, se nic neděje. Hypotéka poběží dál, ale s novou úrokovou sazbou. Její doba platnosti je pak stejně dlouhá jako ta, která právě skončila. Pokud jste například měli úrokovou sazbu fixovanou na 3 roky, pokračujete s novou sazbou další 3 roky. Právo na předčasné splacení hypotéky máte kdykoliv, i v situaci, kdy jste termín změny úrokové sazby zmeškali. V takovém případě už po vás však bude banka nárokovat úhradu nákladů, které jí v souvislosti s předčasným splacením vzniknou. Ty mohou dosahovat u průměrné hypotéky těsně po změně úrokové sazby přibližně 20 až 30 tisíc Kč, díky čemuž se refinancovat v takové chvíli zpravidla nevyplatí. Proto je lepší se raději zajímat dostatečně dopředu a řešit vše včas.

O mně

 

Začínal jsem jako běžný makléř v jedné nejmenované realitní kanceláři (která se již dávno rozpadla), kde jsem byl ze všech nejúspěšnější - jednoduše proto, že věci dotahuji do konce, chovám se vždy profesionálně, mám rád lidi a ke klientům jsem empatický. Finančně jsem byl v té kanceláři spokojen, avšak ostatní skutečnosti mne velmi trápily! Chtěl jsem pro klienty jenom to nejlepší, svoji práci dělat čestně a kvalitně, což mi nebylo umožněno. Dost mi vadily tristní advokátní služby, nevýhodné smlouvy a zejména MLM (Multi Level Marketing), na kterém profitovali hlavně manažeři a další osoby na vrcholu pyramidy – která se, jak už to u takových společností bývá, stejně časem zřítila!

 

Rozhodl jsem se dělat reality jinak – kvalitně! Jenomže tenkrát jsem jako začínající makléř neměl prostředky k tomu koupit franšízu a zapojit se do úspěšné sítě. Založil jsem si proto svoji kancelář, která byla defakto kopií RE/MAX. 

 

Konečně v roce 2017 se mi splnilo vše, po čem jsem toužil - otevřel jsem franšízu RE/MAX Delux a nyní plním mise této kanceláře. Vážím si klientů i kolegů makléřů a jde mi o to, abychom se v kanceláři společně cítili dobře. Po vstupu do RE/MAX jsem byl ohromen! Zjistil jsem, že jsme minimálně o pět let dále, než nejsilnější konkurence a alespoň o deset let od běžných kanceláří!

Tomáš Šimek

Majitel

Certifikáty

Certifikovaný makléř ISO_detail_1.1 Certifikovaný-makléř-2_rgb realitn_profesion_l_cmyk Certifikát ISO rmx-cmg Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.