Víte, jaký budete mít jako realitní makléř doopravdy plat?

Přemýšlíte nad tím, že se stanete realitním makléřem a budete pracovat na sebe nebo třeba v nějaké realitní kanceláři? Pak vás jistě zajímá plat, co budete muset z provize ještě platit a kdy se vám začnou všechny investované peníze vracet. Právě o tom bude tento článek.

Jaký má realitní makléř plat?

V článku se dočtete:

Být realitní makléř je výzva i dobrodružství

Povolání realitního makléře představuje vytouženou kariéru pro mnoho lidí. Jde o velmi pestrou práci s velmi zajímavým platem, při které máte navíc pracovní dobou pod kontrolou. Cesta k úspěchu v této branži ale není jednoduchá. Statisticky totiž 90 % všech začínajících makléřů skončí.

Proč tomu tak je? Na realitním trhu je obrovská konkurence a začátky realitního makléře jsou náročné. Čeká vás totiž osvojení mnoha teoretických i praktických znalostí i nejmodernějších technologií. Budete se muset vyznat v právu, daních, psychologii, vyjednávání, ale i v propagaci sebe i nemovitosti. První faktura pak často přijde na řadu až třeba po půl roce plného nasazení.

To samozřejmě není pro každého, ale pokud vytrváte, odměnou je pestrá a nadprůměrně ohodnocená práce. Více jsme o tom již psali ve článcích Jak se stát úspěšným realitním makléřem, Jaký je první rok realitního makléře, Proč jako makléř s RE/MAX Delux spíše uspějete.

Jaký má realitní makléř plat?

Hned zpočátku je třeba upozornit, že realitní makléř nemá fixní plat. Jeho plat vychází z provize, kterou dostane za prodanou nemovitosti. Je proto závislý na tom, kolik prodá měsíčně nemovitostí. V platu jste tedy často nejvíc limitování hlavně svým časem, schopnostmi a zájmem klientů o vaše služby.

Provize dobrého realitního makléře se pak pohybuje mezi 4-6 % z prodejní ceny nemovitosti. V případě prodeje bytu 2+1 v Praze za 6 275 000 Kč tedy získáte 251 000 Kč až 376 500 Kč. Proto pokud jste jako makléř opravdu šikovní, můžete si klidně vydělat i více než půl miliónu měsíčně. Je to ale čistý zisk?

Jaký je čistý výdělek realitního makléře?

Výše uvedené číslo není čistý výdělek. Ten je nižší o odvody realitní kanceláři, ve které pracuje, o daně, zdravotní a sociální, pojištění, účetnictví, ale i propagaci, prezentaci a právní služby. Pojďme se na to podívat blíže.

Odvod realitní kanceláři – Vždy záleží na konkrétní kanceláři. Některé po svých makléřích chtějí až 50 % provize. Provize navíc zpravidla souvisí se zkušeností – čím míň zkušený makléř jste, tím víc potřebuje podpory a tím více platíte realitní kanceláři. Například my v RE/MAX Delux chceme po začátečnících, kteří potřebují vzdělání a podporu, 50 %, ale po top makléřích už jen 20 %. Tím jsme výjimeční.

Daně – Pokud se stanete plátci DPH budete sice fakturovat o 21 % více ale budete muset i DPH odvádět státu a budete si též platit účetní. Také nezapomínejte na daň z příjmu ve výši 15 % z čistého zisku, případně můžete odvádět daně paušální měsíční částkou.

Sociální a zdravotní pojištění – S živností souvisí i měsíční platby sociálního a zdravotního pojištění. Minimální výše pojištění dosahuje v roce 2024 hodnoty 3 852 Kč za sociální pojištění a 2 968 Kč za zdravotní pojištění.

Pojištění profesní odpovědnosti – Další nutný výdaj je platba pojištění profesní odpovědnosti. To si musíte jako makléř sjednat dle Zákon o realitním zprostředkování. U nás jelikož jsme franšíza stačí roční pojištění za cca 1.500 Kč.

Náklady spojené s prodejem nemovitosti – Sem patří určitě výdaje za homestaging, profesionální fotky, videoprohlídku, 3D videoprohlídku, 2D a 3D půdorysy i další prezentační materiál. Další velká položka je pak propagace, jejíž součástí je inzerce na realitních portálech, reklama na sociálních sítích a propagační plachty nebo třeba letáky. To vše jsou často desítky tisíc vynaložených během prodeje.

Vzdělání a seberozvoj – Zejména pokud budete pracovat jen sami bez opory realitní kanceláře, budete muset zpočátku investovat značnou částku do vzdělání v propagaci, prezentaci, současných technologiích apod.

Jako realitní makléř dostanete první výplatu často až za půl roku

Zejména jako začínající makléř musíte počítat s tím, že první výplatu získáte až po několika měsících. Realita je taková, že i za podpory realitní kanceláře se dočkáte první faktury za prodej obvykle tak za 4-6 měsíců. Musíte být tedy připraveni, že zpočátku do své kariéry investujete až 200 tisíc Kč.

Jaký má realitní makléř plat - provizi?

Jaké zázemí a plat získáte v RE/MAX Delux?

Obrovskou výhodou práce pro RE/MAX Delux v Brně je zásadní důraz na vzdělání a podporu začínajících makléřů. Jen skvělí realitní makléři totiž dělají skvělou realitní kancelář. Proto přijímáme jen takové, u kterých si myslíme, že to zvládnout, a investujeme do nich maximum. Není tak vůbec náhoda, že 50 % našich nováčků opravdu uspěje.

Všechny nejdůležitější znalosti a schopnosti vás naučíme do půl roku a pomůžeme vám i s náborem první nemovitosti, popř. i s jejím prodejem. Obrovskou výhodou je také to, že vám necháme až 80 % z provize. Za tento poplatek budete mít pravidelná školení, zázemí luxusních kanceláří blízko centra Brna, podporu i mnoho dalšího.

Další velkou výhodou je naše dobré jméno, které i vám dodá důvěryhodnost a pomůže vám již od počátku získat snadněji klienty. Byli jsme totiž 4x za sebou zvoleni jedničkou mezi realitními kancelářemi na Moravě a takřka 1 300 klientů na Firmy.cz a Google nás ohodnotilo téměř dokonalou známkou 4,9/5.

Pokud tedy chcete maximalizovat šanci na úspěch a nastoupit do realitní kanceláře, které na svých makléřích záleží, RE/MAX Delux je jasnou volbou. Více jsme o tom psali třeba již ve článku Proč právě s RE/MAX Delux uspějete nebo na stránce Práce pro RE/MAX Delux.

Máte jakékoliv dotazy k platu realitního makléře nebo ke spolupráce s námi? Ozvěte se!

 

O mně

 

Jsem součástí realitní kanceláře RE/MAX již 16 let. 💙

Už si ani nedovedu představit, že by RE/MAX nebyl součástí mého života, mé rodiny, mě... 

Začalo to v roce 2008, kdy jsme založili v Ostravě s nejbližší rodinou realitní kancelář RE/MAX Profit a od té doby jsme s Profitem ušli pěknou cestu plnou neskutečných příběhů, ale jak se říká člověk míní, život mění. 

Během tohoto období jsem mohla pomoci velkému množství klientů. 

Nesmírně si vážím jejich důvěry a je pro mě ctí, že mi svěřili péči o jejich nemovitosti, sny a investice. Nebýt těchto skvělých klientů a každé úžasné spolupráce, nemohla bych růst a pracovně se rozvíjet. S pokorou přijímám každou zkušenost, kterou mi tento obor přináší. Mám to štěstí, že mohu dělat to, co mě baví a naplňuje.

Těším se na každý jednotlivý životní příběh, Vaše zkušenosti a každou Vaši nemovitost. 

Pro své klienty chci jen to nejlepší. Chtěla bych každému, kdo se na mě obrátí dopřát přesně to, co bych si sama od svého makléře přála. Maximální péči, lidskost a pohodlí.

Mgr. Veronika Nina Tedová DiS.

Makléř

Certifikáty

195x200_RMX_Aukcni_specialista realitn_profesion_l_cmyk rmx-cms Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.