Víte, jak prodat družstevní byt?

Chcete prodat družstevní byt a zajímá vás, v čem se tento prodej liší od prodeje bytu v osobním vlastnictví (klasického bytu) a jaká má úskalí? Čtěte.

V článku se dozvíte:

Jak prodat družstevní byt

Co je to družstevní byt?

Pro družstevní byt platí, že jej nevlastníte, vlastní ho družstvo, které je jako vlastník zapsáno v katastru nemovitostí. Vy vlastníte pouze podíl v družstvu, který vám dává práva nájemníka. Z toho pak vyplývají také omezení. Družstevní byt nemůžete použít jako zástavu, nemůžete ho libovolně přestavovat a mnohdy ani pronajímat. Navíc jste omezeni i stanovami samotného družstva.

Více jsme o tom psali již ve článku Jaký je rozdíl mezi družstevním bytem a bytem v osobním vlastnictví. Jak tato situace ovlivňuje prodej družstevního bytu?

Jaký je rozdíl mezi prodejem družstevního bytu a bytu v osobním vlastnictví?

Pokud tedy družstevní byt nevlastníte, ale máte k němu jen práva nájemníka, jak můžete takový byt prodat? Jednoduše. Neprodáváte totiž přímo daný byt, ale podíl v bytovém družstvu v tržní hodnotě daného bytu. Co to znamená?

Zejména to znamená, že při prodeji nemusíte v katastru nemovitostí měnit vlastníka, tím bude stále družstvo. Změníte pouze vlastníka daného podílu a práv nájemníka bytu. Vše ostatní je vlastně velmi podobné jako u prodeje bytu v osobním vlastnictví.

Jak probíhá prodej družstevního bytu?

V čem se ještě prodej družstevního bytu liší od prodeje bytu v osobním vlastnictví? Pro lepší představu se rozepíšeme o jednotlivých prodejních fázích, abyste to měli vše pohromadě.

Prodejní fáze družstevního bytu:

 • Propagace bytu – klasická propagace, více jsme o ní psali třeba ve článku Jak na home staging). Jejím základem je pak zejména správný odhad ceny. Tomu jsme se věnovali již ve článku Jak správně odhadnout cenu nemovitosti.
 • Vybrání zájemce – vyberte ze zájemců ty, co mají opravdu zájem.
 • Ověření zájemce – zjistíte, zda kupující splňuje stanovy družstva, které někdy zamezují prodej cizincům nebo třeba právníckým osobám
 • Uzavření smlouvy – uzavřete se zájemcem kupní smlouvu a převod členských práv a povinností k bytovému družstvu, někdy též dohodu o finančním vypořádáním. Stejně jako u klasického prodeje zde doporučujeme uzavřít smlouvu o (advokátní) úschově, aby finální převod peněz i družstevního bytu proběhl bez problémů. Nezapomeňte si na vypracování smlouvy najmout zkušeného právníka.
 • Vyplatit anuitu – může být taky nutné zaplatit anuitu, což je nesplacená částka dlouhodobého úvěru, který byl poskytnut družstvu (buď se platí najednou anebo je rozpuštěna do měsíčních splátek). Při případném budoucím převodu bytu do OV je většinou podmínka 100 % doplacení anuity.
 • Odeslání peněz do úschovy – kupec odešle peníze do úschovy, z které je dostanete prodávající až po úspěšném převodu bytu.
 • Předložení smlouvy družstvu – předložíte družstvu podepsanou smlouvu o převodu členských práv a povinností k bytovému družstvu. Případně vyplníte patřičný formulář o převodu družstevního podílu v konkrétním družstvu.  Když bude vše odpovídat stanovám družstva, převod družstvo (ihned) schválí. Převod nabude platnosti v den, kdy jste družstvu smlouvu doručili. Pozor, někdy chce družstvo poplatek za převod který se pohybuje kolem 5.000 Kč. 
 • Zhotovení nájemní smlouvy – družstvo zhotoví pro nového vlastníka družstevního podílu nájemní smlouvu.
 • Získáte peníze – prodávající získá peníze z úschovy, přepíšete energie a předáte byt.

Výhody a nevýhody družstevního bytu

Jaké jsou výhody a nevýhody prodeje družstevního bytu?

Protože se družstevní byt od bytu v osobním vlastnictví v mnohém liší, má prodej takového bytu samozřejmě i své výhody a nevýhody. Jaké jsou?

Nevýhody prodeje družstevního bytu:

 • Menší zájem – O družstevní byty je obvykle menší zájem než o byty v osobním vlastnictví. Důvodů je k tomu hned několik. Nižší poptávku ovlivňuje fakt, že s tímto bytem nemůžete dělat, co se vám zamane. Dalším zásadním důvodem k nižšímu zájmu je skutečnost, že družstevní byt nemůže sloužit jako zástava. Nelze jeho nákup tedy financovat hypotékou. Pokud chcete koupi družstevního bytu hradit hypotečním úvěrem, musíte zastavit jinou nemovitost, která je v osobním vlastnictví. Případně získat dražší tzv. před hypoteční úvěr - kde se zavazujete, že do určitého data (většinou do 1. roku) byt převedete do OV. 
 • Nižší prodejní cena – Protože je o družstevní byty menší zájem, jejich cena je obvykle o 5-10 % nižší než cena stejných bytů v osobním vlastnictví.

Výhody prodeje družstevního bytu:

 • Rychlejší změna vlastníka – V případě prodeje družstevního bytu neměníte vlastníka na katastru nemovitostí, tím je stále družstvo, pouze převádíte družstevní podíl. Podíl pak převedete fakticky jen doručením smlouvy o převodu členských práv a povinností bytovému družstvu. To je vše.

Liší se nějak platba daně u prodeje družstevního bytu?

Platba daně z prodeje družstevního bytu se neliší od platby daně z prodeje bytu v osobním vlastnictví. S prodejem družstevního bytu je spojená pouze daň z příjmu, která činí 15 % ze zisku, tedy z rozdílu mezi prodejem a nákupem družstevního bytu, tj. podílu v družstvu.

Pokud jste tedy například nakoupili družstevní byt za 2,5 miliónů korun, ale prodali ho za 3 milióny, daň bude 15 % z 0,5 milionů korun. V některých případech ale můžete být od daně z příjmů osvobozeni. Kdy tomu tak je?

Daň z příjmů nemusíte platit tehdy, když jste družstevní byt vlastnili déle než pět let či jste měli trvalé bydleště na bytě delší než dva roky nebo pokud příjem do jednoho roku od prodeje použijete k rekonstrukci nebo nákupu jiného bydlení. Pozor po 1. lednu 2021 musíte vlastnit byt déle než 10 let, anebo mít trvalé bydliště delší než dva roky, jinak se vás týká 15% daň z rozdílu prodej-nákup. Do nákladů si však můžete zahrnout provizi RK, rekonstrukce bytu atp.

Jak rychle prodat družstevní byt

Podobný prodej, podobné problémy

Také pro prodej družstevního bytu platí přes drobné rozdíly všechna upozornění, úskalí a doporučení, které se týkají klasického prodeje. Některé jsou tu ale ještě důležitější. Neboť je o tyto byty menší zájem, rychlost prodeje a prodej za maximum se neobejde bez profesionální prezentace, popř. využití profesionálů na celý prodejní proces.

My v RE/MAX Delux vám můžeme pomoci s odhadem ceny zdarma, s profesionální prezentací, ale klidně i s celým prodejem. Díky znalosti trhu a všem potřebným schopnostem nutným k prodeji dokážeme družstevní byt nejen prodat rychleji, ale mnohdy navýšíme jeho prodejní cenu až o 17 %.

Chcete pomoci s prodejem družstevního bytu? Obraťte se na nás.

O mně

 

„MILUJI, CO DĚLÁM. DĚLÁM, CO MILUJI!“

 

Za svoji práci v roce 2022, 2021, 2020 a 2019 jsem získala Ocenění TOP mimořádných makléřů sítě RE/MAX Česká republika a za poslední rok jsem několikrát získala certifikát nejúspěšnější makléř kanceláře RE/MAX Delux. Zrealizovala jsem již přes 80 realitních transakcí.   

 

Jsem vdaná, mám 16. letou dceru Terezku a dospělého syna Patrika. Relaxuji procházkami v přírodě, s dcerou na koních, miluji moře a cestování. Ráda si doma na terásce něco pěkného přečtu nebo si zajdu s přáteli někam na vínko. S dcerou rády experimentujeme v kuchyni.

 

Pomáhám majitelům nemovitostí zorientovat se na současném realitním trhu tak, aby prodali svou nemovitost bezpečně, rychle a s co nejvyšším ziskem. Dělat lidem radost je mým životním krédem. Svoji tvář neschovávám. Za své služby svým klientům ručím, vždy se k práci stavím profesionálně s největší péčí. Mým cílem je reality dělat jinak = nejlíp!

 

Individuálnímu přístup k prodávajícímu a kupujícímu je samozřejmostí. Díky moderním technikám a profesionálnímu marketingu, dokážu Vaši nemovitost prodat za NEJVYŠŠÍ TRŽNÍ CENU. Na službách nikdy nešetřím = k nemovitostem nechávám dělat profesionální fotografie, točím videoprodhlídky a virtuální 3D prohlídky, samozřejmostí jsou půdorysy, pokud je to vhodné dělám home staging.

 

Reference klientů, kteří využili moje služby:

www.remax-czech.cz/reality/re-max-delux/dagmar-micikova

Mičíková Dagmar

Makléř

Certifikáty

100_percent realitn_profesion_l_cmyk 195x200_RMX_Aukcni_specialista Certifikovaný-makléř-2_rgb 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.