Mohu dědit i s dluhy a jak se jim vyhnout?

Úmrtí blízké osoby není nic příjemného. Tím bohužel nemusí být nepříjemnostem konec. Po zemřelém totiž můžete zdědit krom majetku i jeho dluhy. Navíc již neplatí, že dluhy dědíte jen do výše majetku, ale v jejich plné výši. Víte, jak zjistit, kolik zemřelý dlužil a jak se dluhům účinně bránit?

Aktualizace 26. 1. 2024

dluh dědické řízení

Co se v článku dozvíte:

Problém s dluhy v ČR v roce 2024

Celkem v ČR začátkem roku 2024 probíhalo přes 4 miliónů exekucí proti 646 tisícům občanů. Být natolik zadlužený, že již nejste schopni splácet, tedy není v Čechách s 10 milióny obyvatel nic neobvyklého. Můžete takový dluh i zdědit?

Můžete dědit i dluhy?

Dědit bohužel můžete i dluhy. Dědic totiž může získat v dědickém řízení, kterému jsme se komplexněji věnovali v článku Jak probíhá dědické řízení, právo na pozůstalost, kterou ze zákona tvoří veškeré jmění zůstavitele (zemřelého), tj. majetek i dluhy.

Mohou dluhy přesáhnout hodnotu zděděného majetku?

Také na tuto otázku je bohužel kladná odpověď. Podle nového občanského zákoníku platného od začátku roku 2014 má dědic povinnost hradit dluhy zůstavitele (zesnulého) v jejich plné výši. Dluhy tedy musí dědic uhradit i tehdy, když přesáhnout hodnotu zděděného majetku.

Situace je o to nepříjemnější, že ačkoliv třeba dědicové dle zákona získají z majetku jen nějaký podíl, věřitel může požadovat náhradu celého dluhu po jakémkoliv z dědiců. Věřitel má v tomto případě dokonce na výběr, může požadovat úhradu celého dluhu nebo jeho libovolné části po každém z dědiců, po všech dědicích nebo jen po některém z nich. Jak zjistit, jak velké dluhy má zůstavitel?

Jak můžete zjistit výši dluhů zemřelého?

Soudně pověřený notář k vedení vašeho dědického řízením dělá vždy soupis majetku i dluhů zůstavitele (zde vás může požádat i o odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení). Právě z tohoto soupisu si můžete udělat představu, jak na tom zůstavitel byl. Pokud to pak vypadá, že je dluhů více než majetku, nebo byl zůstavitel dokonce v exekuci, je namístě udělat vše pro to, aby vás dluhy z dědictví neohrozily. Co můžete dělat?

dluh dědické řízení

Jak se nenechat zadlužit dědictvím?

Pomoci vám může právo dědictví odmítnou nebo uplatnit výhradu soupisu pozůstalosti. Na to vás vždy na začátku dědického řízení musí upozornit notář, který toto řízení vede. Co tyto dvě možnosti znamenají?

  • Odmítnutí dědictví – Při využití této možnosti se dědictví zřeknete úplně.
  • Uplatnění výhrady soupisu pozůstalosti – Pomocí této možnosti se dědictví nezřeknete, ale omezíte výši dluhu. Nadále budete dluhy hradit, ale už jen do výše nabytého dědictví. Výhrada soupisu pozůstalosti však platí vždy jen pro toho, kdo ji uplatnil. Všichni ostatní dědicové budou muset splatit dluh v jeho plné výši.

Ani výhrada soupisu vás však nemusí kompletně ochránit před dluhy. Týká se totiž jen dluhů z dědického řízení. Často se ale může stát, že nastane tzv. dodatečné dědictví. To nastává, když se objeví dosud neznámé okolnosti, například další majetek nebo dluhy, které je nutné splatit. Jak se ochránit i před dodatečným dědictvím?

Jak se můžete ochránit před dodatečně nalezenými dluhy?

Jako dědic zodpovídáte i za dluhy, které nebyly během dědického řízení zjištěné, ale objevily se až později. Pokud pak bylo dědictví předlužené, před těmito dluhy nemusí ochránit ani výhrada soupisu pozůstalosti. Co pomůže?

Pokud máte podezření na předluženou pozůstalost, uplatněte spolu s výhradou soupisu i požadavek vyhledání dluhu soudem (likvidace dluhu). V tomto případě vyzve soud všechny věřitele, aby se do určité lhůty přihlásili o své pohledávky. Ti, kdo se nepřihlásí, již později nebudou mít možnost žádat o uhrazení dluhů. Majetek, který po uhrazení všech dluhů zůstane, již bude bez jakéhokoliv dalšího rizika váš.

Do kdy se můžete vymezit proti dědictví?

Ve všech případech máte lhůtu pouze měsíc od okamžiku, kdy vás soud vyrozumí o tomto právu. Tříměsíční lhůtu pak získáte ze zákona pouze v situaci, kdy bydlíte v zahraničí. Soud však také můžete v oprávněných případech požádat o prodloužení lhůty na 3 měsíce.

Vymezení ale doporučujeme pečlivě zvážit. Odmítnutí dědictví ani výhradu soupisu (požadavek vyhledání dluhu) nemůžete vzít zpět. Stejně tak nemůžete vzít zpět, když jste už jednou prohlásili, že výhradu neuplatníte.

Kolik stojí odmítnutí dědictví nebo uplatnění výhrady soupisu?

Odmítnutí dědictví je zdarma, provedení výhrady soupisu nebo vyhledání dluhu soudem však již zdarma není. V obou případech je naštěstí úhrada placena z pozůstalosti. I tak se ale vyplatí o dvě poslední možnosti požádat jen tehdy, kdy je opravdu velké podezření, že dluhy převyšují majetek. Notář si totiž v obou případech účtuje minimálně 1000 Kč za každou započatou hodinu práce. O tuto částku pak budete chudší.

dluh dědické řízení

Jak splácet dluhy po zemřelém?

Pokud dědictví s dluhy přijmete, ať už bez výhrady soupisu a vyhledání dluhu soudem, nebo s, vždy budete muset splatit určitou výši dluhů (více jsme o řešení dluhů psali v článku Pomoc při řešení dluhů). Jestliže je však součástí dědictví nemovitost, může právě jejím prodejem dluhy uhradit. Tehdy by vám mohl přijít vhod rychlý a profesionální prodej nemovitosti.

U nás v RE/MAX Deluxe se o takový prodej dokážeme postarat. Navíc dokážeme díky zkušenostem i praxi navýšit cenu prodávané nemovitosti až o 17 %. Pokud byste pak neměli času nazbyt, může vám přijít vhod také Okamžitý prodej nemovitosti nebo Zpětný leasing nemovitosti (v prodané nemovitosti zůstanete bydlet jako nájemník).

Chcete vědět více o tom, jak se nenechat zaskočit dluhy spojenými s dědictvím, nebo chcete pomoc s prodejem  nemovitosti? Ozvěte se nám.

 

O mně

 

K realitám jsem se dostala v době, kdy jsem řešila těžkou životní situaci. Práce s nemovitostmi byla vždy mým snem a v době, kdy jsem hledala takovou práci, abych byla časově nezávislá kvůli dětem, přišla nabídka z RE/MAX Delux. Koncept RE/MAXu, který je založený na neustálém vzdělávání a mnohaletých zkušenostech mě uchvátil natolik, že jsem neváhala. Chci pomáhat lidem a to se mi splnilo, pomáhám lidem plnit sny o bydlení, což je základ pro jejich pohodu a štěstí.

 

Práce s realitami není jen práce, je to životní styl, neustálé řešení nových a nových situací spojených s prodejem a převodem nemovitostí. A to mě moc baví, žádný stereotyp. Ke každému klientovi přistupuji individuálně s ohledem na jeho potřeby.

 

Pokud i Vy chcete prodat svoji nemovitost v co nejkratším čase a za co nejvyšší cenu, tak mě neváhejte kontaktovat. Ráda si s Vámi domluvím osobní schůzku, na které probereme veškeré možnosti spolupráce :)

Lada Peková

Makléř

Certifikáty

Certifikovaný-makléř-2_rgb realitn_profesion_l_cmyk 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX 195x200_RMX_Aukcni_specialista Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.