RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Aukce nemovitostí přinášejí výhody prodávajícím i kupujícím

Realitní trh je v současné době v takové kondici, za nemovitost zaplatit. Kritériem může být i způsob že není otázka, jestli se povede nemovitost prodat. Důležitější je, za kolik se prodej podaří. V době, kdy ceny nemovitostí stagnují a jejich zásoba je velká, mají navrch kupující. V této situaci se rozdíl mezi dobrým a špatným makléřem pozná podle toho, jestli prodá nebo neprodá. Nyní je ale stav takový, že prodají téměř všichni. Otázka ale zní: dokáže někdo prodat výhodněji? Dokáže, a to je pro prodávající výborná zpráva. Tímto nástrojem je aukce nemovitostí. Proces, který je řadu let běžný v severní Americe, ale také v západní evropě, kde se tímto způsobem prodává drtivá většina nemovitostí. „V zahraničí jsme se inspirovali, ale potřebovali jsme tento proces přizpůsobit potřebám českého trhu,“ říká Jan štohanzl, který byl iniciátorem aukcí v síti RE/MAX. „Dneska máme on-line systém, který je napojený na všechny ostatní systémy RE/MAXu. Pro klienta je to maximálně jednoduchý a transparentní proces. Pomáhá vyhledat nejvhodnější zájemce pro našeho prodávajícího. Cenu nemovitostí v aukci navyšujeme v průměru o 5 – 10 procent od původně nabízené prodejní ceny,“ vysvětluje Jan štohanzl.

aukce nemovitostí

Výhoda i pro kupující

Mohlo by se zdát, že aukce přinášejí výhody jen prodávajícím, kteří díky nim mohou prodat svou nemovitost za vyšší cenu. Aukce jsou ale výhodné i pro kupující. Realitní trh je momentálně velmi rychlý a zájemců o koupi jedné nemovitosti bývá přehršel. Makléř tak často prodává nemovitost prvnímu zájemci, který je ochoten složit rezervační poplatek. A ostatní klienti mají smůlu zkrátka jen proto, že se nemohli dostavit na prohlídku třeba jen o půl hodiny dříve. A když jim takhle uteče pět a více nemovitostí a shánějí už rok, pak jsou ochotni si připlatit. A právě aukce je řešením obdobných situací, která přináší kupujícím jednu velkou výhodu. Všichni mají stejné šance. „Svým způsobem proces prodeje uměle zdržíme a říkáme zájemcům, volejte nám, vezmeme vás na prohlídku a nemůže se stát, že vám nemovitost uteče. Bez ohledu na to, jestli se můžete dostavit na prohlídku ve středu nebo až ve čtvrtek. Otevřeme aukční okno a řekneme klientům, že aukce trvá do určitého data. To znamená, že všichni jsou na stejné startovní čáře,“ vysvětluje Jan štohanzl.

Kritéria aukce

Pokud nemovitost klient chce, má šanci ji získat, ale závisí na tom, kolik za ní nabídne. Původní nabídková cena je známá a klient pak může napsat jakoukoliv částku. Může to být více, stejně, ale i méně. „Když s majitelem aukci ukončíme, teprve poté nás systém pustí do detailů nabídek. Do té doby vidíme pouze to, kolik osob se do aukce přihlásilo, ale už nevidíme, jaký je obsah nabídek. Potom oslovujeme toho nejvhodnějšího kandidáta, což nemusí být vždy klient,který nabídl nejvyšší cenu. Pravidla aukce jsou předem známa,. Ve většině případů je to hlavně cena, někdy ale rozhoduje i doba, za kterou je kupující schopen financování. Pokud se ale dva kandidáti trefí ve výši nabídky, pak rozhodují další stanovená kritéria, jako například právě doba, do kdy je schope nemovitost zaplatit,“ dodává Jan štohanzl.

 

Legislativa

Aukce je volná soutěž, kdy člověk jenom získává možnost jednat dál jako první v pořadí. Na rozdíl od dražby, na kterou se vztahuje dražební zákon, a je tam zapotřebí zákonný dražebník. Vítěz aukce je osloven s nabídkou, a buď se dojedná další postup, nebo si to zájemce rozmyslí a odstoupí od koupě. Pokud k takové situaci dojde, oslovuje se další zájemce v pořadí. RE/MAX zásadně nezveřejňuje jednotlivé nabídky ani po skončení aukce. Kdo chce, může si konečnou cenu dohledat v katastru nemovitostí. Aukce může být výhodou i pro neúspěšné zájemce. Makléři RE/MAXu jim totiž dokážou poradit, co udělat lépe, aby příště uspěli. Příčinou neúspěchu může být třeba i to, že klient ještě nemá vyřízenou hypotéku a zaplatit nemovitost by tak mohl třeba až za tři měsíce. Což v případě shodné cenové nabídky také hraje velkou roli.

Zdržení v řádu dnů

Jak již bylo uvedeno, proces aukce znamená určité zpomalení prodeje. Průměrně o 7 až 10 dní. Makléř potřebuje čas, aby udělal dostatečnou propagaci a s její pomocí nalákal co největší počet zájemců. Všichni zájemci se rovněž musejí zúčastnit prohlídky a mít čas na podání nabídky. V dnešní době, kdy je makléř v žádaných lokalitách schopen prodat nemovitost za jeden až dva dny, se to může zdát jako zbytečná ztráta času. V celkovém kontextu prodeje a koupě nemovitosti se ale jedná jen o nepatrné zdržení. Ze zkušeností vyplývá, že proces prodeje od samotného rozhodnutí „prodám“ až po změnu v katastru nemovitosti, trvá přibližně tři měsíce. Zdržení 7 až 10 dní je pak v tomto kontextu téměř zanedbatelné.

Budoucnost aukcí

Zatímco v západní evropě jsou aukce dnes již běžné, na českém trhu jsou stále novinkou. RE/MAX nabízí proces aukcí druhým rokem a dnes se jejím prostřednictvím uskuteční 10 procent všech prodejů v síti. A počet stále stoupá úměrně s tím, jak se s tímto systémem makléři učí pracovat. Výhodu aukcí ukazují i případové studie, které dokazují, že prodat nemovitost prvnímu zájemci, byť v řádu několika hodin, je chyba. „Jako příklad použijme běžný byt v Praze, 60 m2 na sídlišti. Za dobu, co jsme vypsali aukci, zavolalo sto lidí. A nejvyšší nabídku nakonec podal ten 99. v pořadí. Což znamená, že kdyby makléř nepočkal, nezískal by nejlepší cenu. Navíc řada z lidí, kteří byli takto konfrontování systémem aukce při koupi, nemovitost pak sama prodává a požadují prodej prostřednictvím aukce. Čím dál více lidí si o ni bude přirozeně říkat,“ uzavírá Jan štohanzl.

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.