RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Byt nebo dům?

Plusy a mínusy

Co upřednostnit je otázka především pohodlnosti, finančních možností a priorit klientů. Rozhodnutí kde bydlet je i o zvyku, kdo vyrůstal v bytovém domě, bude pravděpodobně preferovat byt a naopak. Dále mohu dle zkušeností napsat, že bydlení v domě či bytě ovlivňuje často věk klientů. Mladí lidé elementárně začínají žít v malometrážním bytě (často v nájmu), později s příchodem rodiny přijde i myšlenka pořídit si dům, kde s dětmi ocení více prostoru a možnost využití zahrady či dvorku.

Avšak kdo není manuálně zručný či je časově zaneprázdněný, často cestuje a doma se moc nezdržuje, měl by zvážit variantu bytu. O bytový dům se totiž stará představenstvo či bytové družstvo. Správu domu zajišťuje správce, který má bytových domů ve správě často i více. Moc dobře totiž ví, co je potřeba a jak to má udělat. Správce je zároveň informován i o různých novinkách, změnách v zákonech či vyhláškách, které musí aplikovat. Jednotliví majitelé se pak starají jen o své byty, a ne o správu celé budovy.

Rodinný dům je časově náročnější na údržbu a majitel si musí vše obstarat sám. Například zákonem dané pravidelné revize a kontroly. U majitelů bytů se toto řeší společným fondem oprav, kam každý přispívá spravedlivým dílem a za to se dům opravuje.

Některé povinnosti pro vlastníky domu:

  • Revize kotle na vytápění
  • Revize komína a jeho čištění
  • Pravidelné kontroly hasicího přístroje a u domů postavených či rekonstruovaných od roku 2016 hlásiče požáru
  • Kontrola elektroměrů a vodoměrů
  • Údržba chodníku a okolí domu
  • Starání se o zahradu
  • Kontrola střechy atp.

byt nebo dům

Příklady z praxe

Měla jsem klienty bydlící v bytě, kteří chtěli koupit či postavit dům. Po čase však tento záměr opustili a zvolili opět variantu bytového domu, protože zjistili, že je to pro ně pohodlnější řešení situace. Naopak jiná moje klientka, která řešila prodej velkého domu a koupi menšího rodinného domečku, by do bytu nešla. Zvykla si na svoje soukromí a klid v domě. Přizpůsobovat se dalším obyvatelům bytového komplexu nechtěla. A že bude na vše sama ji nevadilo. Také se stává, že klienti, kteří prodají byt a nastěhují se za utržené peníze do domu na předměstí, po čase zjistí, že to není nic pro ně. Často se zase vrací zpět do bytu do města. Moje rada je: Důkladně zvažte bydlení v rodinném domě, ať v budoucnu svého rozhodnutí nelitujete. Vyhnete se spoustě starostí a finančních nákladů!

20.5.2019

Další informace vám ráda zodpoví: Lada Peková, telefon: 602 417 229, web: https://www.ladapekova.cz/ email: lada.pekova@re-max.cz   

Lada Peková realitní makléřka

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.