RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

„Garantované nájmy“ výhody a nevýhody v kostce

Jak fungují garantované nájmy a další podobné služby? Na první pohled nic složitého. Majitel pronajme většinou firmě svůj byt za domluvenou cenu na určité období. Jedná se často o rok i více a v tomto čase by se ideálně neměl o nic víc starat. Předmětná firma platí měsíční nájem bez ohledu na to, zda je byt pronajat nebo ne. Podnájem si tedy firma zajišťuje sama. Pro majitele nemovitosti to tedy může být výhodné z těchto důvodů:

 • nemusí hledat nájemníka
 • dělat prohlídky
 • sepisovat a uzavírat smlouvy
 • předávat a přebírat pronajatý byt
 • nepodstupuje riziko, že nájemník přestane platit
 • nemusí řešit následné vymáhání dluhů apod.

Z tohoto pohledu se zdá, že tato varianta pronájmu nemovitosti je výhodná, všechno má však své úskalí. Smlouva s „garantovaným nájemcem“ je pochopitelně výhodná především pro něj. Aby se to firmě vyplatilo vybírá si především žádané nemovitosti, které se dají rychle pronajmout. V případě, že jim podnájemník odejde nemají problém sehnat obratem dalšího. Další důležitá informace je, že majitel nemovitosti obdrží méně peněz za pronájem svého majetku, a to zpravidla kolem 20 %, avšak záleží na konkrétní nemovitosti a firmě. Nikoliv však nejde o pronájem za tžní cenu! Majitel nemovitosti se tak připraví o podstatný zisk ze svého pronájmu. Další překážkou může být potřeba majitele využít byt pro svoji potřebu, velice složitě se bude ze smlouvy vyvazovat, pokud se na tuto variantu ve smlouvě již dopředu nedohodl. 

garantované nájmy

Je na vašem uvážení, co je pro vás výhodnější variata, jestli pronajímat majetek za méně peněz výměnou za jakousi jistotu a nebo svěřit nemovitost realitnímu makléři, který v podstatě udělá to stejné a získá pro vás více financí a to bez starostí. V současné době se začínají realitní kanceláře zaměřovat při pronájmu bytů, ale i nebytových prostor na zajišťování tvz. „prověřených nájemníků“ pro své klienty. Jak to funguje? Nejdůležitější je vyžádat si a následně prověřit veškeré možné dostupné informace o budoucím nájemníkovi. Například tyto:

 • kopie smlouvy o zaměstnání
 • kontakt na zaměstnavatele
 • kontakt na účetní zaměstnavatele
 • doporučení s kontaktem na minulého pronajímatele
 • výpis z exekucí
 • výpis z trestního rejstříku

Makléř tak důkladně prověří budoucí nájemníky a vybere toho nejvhodnějšího pro majitele. Pokud se tato práce dobře odvede, tak ve velké míře odpadá riziko neplacení nájmu a řešení následných problémů. Navíc je realitní makléř dlouhodobě v kontaktu s nájemníkem a konroluje, zda je vše v pořádku ve vztahu s majitelem. Pakliže chce nájemník ukončit nájem, makléř opět sežene prověřeného nájemníka za aktuální nejvýhodnější cenu na trhu. Je totiž možné, že mezitím se cena tržního nájmu zvedne a majitel tak pronajme byt ještě za více peněz. Makléř má již vše připraveno a nedojde tak k výpadku měsíčního nájmu pro majitele. 

5.6.2019

Další dotazy vám zodpoví: Pavel Vlček, telefon: 602 317 331, email: pavel.vlcek@re-max.cz

Pavel Vlček realitní makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.