RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak vybrat osvětlení, rady a tipy

Světelný zdroj

Na výběr máte tři druhy světelného zdroje: teplotní, což jsou žárovky, výbojové (zářivky) a LED diody. Druhy světelných zdrojů lze také kombinovat. LED svítidla jsou v poslední době hodně moderní, nicméně nehodí se všude. Třeba do místností, které je potřeba osvětlit dlouhodobě, tedy po několik hodin, se hodí spíše zářivky. To se týká například kuchyně či obývacího pokoje. LED osvětlení nejlépe využijete v bodových či dekoračních svítidlech. A své uplatnění najdou i žárovky. Ty jsou vhodné do prostor, kde se svítí jen krátkodobě, například tedy na chodbě či na WC.

Druhy svítidel

Druhů svítidel je dnes nespočetné množství. Můžete vybírat z lustrů, závěsných lamp, stojacích lamp i stolních lampiček, na trhu je také celá řada bodových svítidel. Pamatujte však na to, že hlavním druhem osvětlení je centrální svítidlo, ať už jsou to lustry nebo centrální lampy. Tento druh svítidla by neměl chybět v kuchyni a v obývacím pokoji, hodí se i v ložnici a samozřejmě také v dětském pokoji, pokud ho máte. Pak už je jen na vás, jaký typ centrálního svítidla zvolíte. Stojací nebo nástěnné lampy dokáží prosvětlit i tmavší části místností, jsou tedy vhodným doplňkem k centrálnímu osvětlení, pokud potřebujete na některém místě více světla, než poskytuje lustr či centrální lampa. Dalším druhem svítidla jsou stolní lampy, které najdou využití především na psacích stolech. Aby lampa správně plnila svou funkci, vybírejte zdroj světla s jasnějším odstínem. Využít můžete také bodová světla, která se skvěle hodí nejen na strop, ale také k osvětlení například vitrín, zrcadel, ale třeba i schodiště.

jak vybrat osvětlení rady a tipy

Osvětlujeme místnosti: Každá místnost či prostor v domě i bytě potřebuje různé druhy svítidla, případně i světelného zdroje. Jak vybrat osvětlení do jednotlivých místností?

Kuchyň

Kuchyň je jedna z místností, kde většina z nás tráví mnoho hodin, proto je zde třeba věnovat osvětlení velkou pozornost. Základem je stropní svítidlo, které rozptýlí světlo po celé místnosti. To pak doplňují světla nad pracovní deskou a případně ještě světlo nad stolem jídelním.

Obývací pokoj

Také v obývacím pokoji si s jedním zdrojem světla nevystačíte. Rovněž tady využijte jedno hlavní stropní svítidlo, které pak doplňte například stojacími lampami. U nich lze docílit efektu různé intenzity osvětlení, můžete si tak díky tomu vytvořit takovou atmosféru, jakou právě potřebujete.

Dětský pokoj

Do dětského pokoje je vhodné stropní teplé světlo, na psací stůl umístěte polohovatelné svítidlo, které by mělo být na opačné straně, než kterou rukou dítě píše.

Ložnice

Stropní svítidlo v ložnici by nemělo být příliš intenzivní, vhodné jsou bílé zářivky. Dalším zdrojem světla v této místnosti jsou lampičky na nočním stolku, které by měly být vybaveny neprůhledným otevřeným stínítkem. To kvůli tomu, aby bylo světlo dostatečné například na čtení, ale aby zároveň nerušilo další osobu či osoby v místnosti.

Koupelna

Koupelna je jednou z místností, kde je nutné nadřadit funkčnost designu. Ne každé světlo je totiž vhodné do vlhkých prostor. Koupelnové svítidlo musí být především bezpečné, proto při jeho pořízení myslete především na to, aby bylo dostatečně odolné vůči vlhku. Vhodné je krytí IP 44 a vyšší. Kromě stropního svítidla je v koupelně vhodné umístit další světla také k zrcadlu, a to na každou stranu jedno.

Toaleta

Pro tuto místnost je naprosto dostačující použití svítidla se žárovkou. Vhodné je umístit ho na strop nebo nad dveře.

Chodba

Při výběru osvětlení chodby dbejte na to, aby světlo nebylo příliš intenzivní v porovnání se zbytkem domu či bytu. Přechody z místností by pak nebyly příjemné. Pokud chcete nebo potřebujete nechávat chodbu rozsvícenou celou noc, vhodné je použít LED diody

 

Moderní LED

LED. Tři písmena, která jsou v poslední době nesmírně populární. Tato zkratka označuje Light Emitting Diode, což znamená dioda vyzařující světlo. LED svítidla jsou nejmodernější technologií současnosti a v dnešní době už rozhodně nejsou nedostupná. Většina domácností se s LED svítidlem setká pravděpodobně v podobě LED žárovky. Její hlavní nevýhodou je pořizovací cena, která je vyšší než u úsporné zářivky. To ale vynahradí její životnost, která je 50 tisíc hodin, zatímco úsporná žárovka vydrží osm tisíc hodin. Kromě toho má LED žárovka nižší spotřebu energie a nedochází ke snížení životnosti častým zapínáním a vypínáním.

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.