Říjnové čísla a analýza z úvěrového trhu

Říjnové výsledky úvěrového trhu potvrdily naše očekávání a úvěrová produkce meziměsíčně narostla o 2,5 miliardy Kč. Hypoteční banky si připsaly úvěry za 14,73 mld. Kč a stavební spořitelny 1,34 mld. Kč. V meziročním srovnání je to pak výsledek o téměř 8,5 miliard lepší než v říjnu 2022.

I přes minimální pokles úrokových sazeb se trh slibně zotavuje z nejhlubší recese, kterou si od poloviny roku 2022 prošel. Očekávání pro další období jsou pozitivní, a pro růst produkce bude klíčový viditelný pokles úrokových sazeb.

Aktuální průměrná hodnota úrokových sazeb u realizovaných úvěrů se v říjnu zastavila na hodnotě 5,7 %, meziměsíční pokles o 3 bazické body. Klesaly i nabídkové sazby, na počátku listopadu byla nabídková sazba na úrovni 6,01 %, meziměsíční pokles o 4 bazické body.

Základní úroková sazba ČNB po posledním jednání bankovní rady zůstává dál na 7 %. Velkým otazníkem je, zda se radní 21. 12. 2023 na posledním měnově politickém zasedání letošního roku odhodlají ke snížení základní sazby nebo budou čekat až do 8. 2. 2024 na první radu v roce 2024.

Vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu v podobě úrokových swapů dál lehce klesá, 5letý swap za listopad se bude pohybovat okolo hodnoty 4,2 %. Pokud by úrokové sazby u realizovaných úvěrů dál klesaly stejným tempem a za prosinec 2023 by průměrná úroková sazba byla zhruba 5,6 %, bude rozdíl mezi cenou peněz a klientskou sazbou již téměř 1,5 %!

Pár údajů z ekonomiky. Inflace za říjen dle očekávání stoupla na 8,5 % díky loňské jednorázové podpoře domácností tzv. energetickým balíčkem. Pokud by nebyl dopad loňského energetického balíčku zohledněn, pak reálná inflace za říjen byla zhruba 6 %.

Další čísla z ekonomiky (data za září) pokračují v negativním trendu, dál klesají tržby v maloobchodě, stavební produkce stagnuje, průmyslová produkce meziročně i meziměsíčně klesá. 

29.11.2023

O mně

 

Reality jsou můj život a spokojenost klientů je na prvním místě!

 

Za dobu mé dlouholeté, více jak dvacetileté praxe v této oblasti dokážu pochopit potřeby klientů a pomoci jim s jejích představami, ať už je to bydlení nebo prostory k podnikání. Pomoci při řešení různých životních situacích, jako je například dědické řízení, vyrovnání manželů apod.

 

„Díky důvěře klientů jsem byl v posledních třech letech za svoji práci oceněn titulem 100 % Club“

 

Velice důležitý je i právní stav každé nemovitosti, zejména soulad se „Stavebním zákonem“. Velice rád každému podám pomocnou ruku i při řešení těchto záležitostí.

 

Nejvyšší odměnou pro mě je, když mě spokojený klient doporučí své rodině, přátelům nebo známým. V tu chvíli vím, že moje práce má smysl. Realitní činnost je především o práci s lidmi, jejich představami a potřebami! Velice rád každému pomohu při prodeji nebo pronájmu jeho nemovitosti.

Pavel Vlček

Makléř

Certifikáty

Certifikovaný-makléř-2_rgb realitn_profesion_l_cmyk 100_percent 1. STUPEŇ - Jan Konečný REMAX aukce Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.